Okna pro fotografický ateliér
Září 2019
Září 2019
Pavel vlastní skvěle vybavený fotografický ateliér v Brně, který nejen sám využívá pro focení, ale také ho pronajímá pro práci jiným fotografům.
Dostal tak nápad udělat ateliér uživatelsky zajímavější a nabídnout něco, co v jiných ateliérech těžko najdete. Okna, díky kterým může fotograf měnit atmosféru v ateliéru během chvilky a nemusí tak stěhovat drahé vybavení a štáb na různé lokality.
Na tomto projektu jsem spolupracovala s
a okna tvořila v otevřené digitální dílně
Bylo potřeba vyrobit 6 různých oken, 3 kulatá (běžné, lodní a vitrážové) a 3 obdelníková (běžné, industriální a vitrážové).
Obdelníková mají v ateliéru stavebně vytvořený otvor v příčce. Pro kulatá bylo potřeba vytvořit i ostění (tloušťku stěny).
Skleněné tabule pro všechna okna jsem si nechala vyrobit u sklenáře (jedno dokonce dvakrát poté, co mi neopatrným zacházením prasklo). Obdélníková okna mají rámy z dřevěných hranolů. Celá konstrukce kulatých oken i členění oken obdélníkových jsou vyřezáná na laseru z překližky.
Laserovou řezačku včetně dalších technologií a zároveň i dílnu, kterou jsem tak nezbytně pro tento projekt potřebovala, mi poskytl brněnský FabLab.
Vzhledem k tomu, že jsou okna používána výhradně v interiéru, nebyla součástí zadání funkčnost, jako tepelně izolační vlastnosti a podobně. Stejně tak nehrála pro tento projekt roli autentičnost. Nebylo záměrem vyrobit pravou vitráž z barevných skel skládaných do olova.
Okna mají pouze určitým způsobem propouštět světlo a nejsou přímým předmětem fotografie. Vytváří jen náladu pro danou scénu. Tím pádem jsem neváhala s použitím olověné lepící pásky a místo barevného skla jsem použila sklo čiré, které jsem následně povrchově nabarvila.